Vjerojatno ne smatraš sve vršnjake koje poznaješ svojim prijateljima, ali svakako imate utjecaja jedni na druge. Taj utjecaj može biti pozitivan, ali može biti i negativan.
Utječu li pozitivno na tebe, uz njih ćeš se osjećati sigurno i ugodno i vjerojatno će podržavati da budeš to što jesi. Negativan utjecaj prepoznat ćeš u situacijama kada jedan ili više vršnjaka od tebe traži da učiniš nešto što ne želiš, kako bi bio/la prihvaćen/a. To može biti pritisak:
- da se odijevaš (ili ne odijevaš) na određeni način,
- da dopustiš nekome da prepisuje od tebe na ispitu,
- da postaneš dio grupe mržnje usmjerene prema nekom drugom vršnjaku,
- da ukradeš, uzimaš sredstva ovisnosti i sl.
Ako to ipak učiniš, moguće je da ćeš nakon toga osjećati krivnju i razočaranje u samoga/u sebe, jer si postupio/la protivno svojim uvjerenjima i vrijednostima.
Što ti može pomoći u tome da se uspješnije nosiš s vršnjačkim pritiskom?
- Prije svega, vodi računa o svojim osjećajima.
- Ako imaš osjećaj da se nečiji prijedlog ne čini pametnim, sigurnim ili dobrim izborom za tebe, vjerojatno si u pravu, čak i ako si jedini/a u tom trenutku koji tako razmišlja.
- Otvoreno razgovaraj sa osobom ili grupom koja vrši pritisak.
- Moguće je zauzeti se za sebe, izreći svoj stav i mišljenje bez da ulaziš u sukob, učiniš li to na način da jasno kažeš kako se osjećaš u toj situaciji te što želiš, odnosno ne želiš učiniti.
- Posve je u redu reći NE bez da se ispričavaš ili opravdavaš.
- Iako je moguće da naiđeš na početni otpor ili izrugivanje, ljudi oko tebe poštivat će to što znaš za sebe postaviti granicu. One koji to ne poštuju, možda i nećeš izabrati kao ljude s kojima se želiš družiti.
- Ako ti vršnjački pritisak predstavlja problem, potraži pomoć i podršku odraslih kojima vjeruješ: roditelja, učitelja ili stručnjaka.
- Zajedno s njima, lakše ćeš osmisliti načine kako postupiti u situaciji koja te muči.
Vedrana Puhar Kučinar, prof. soc. ped., programska koordinatorica Hrabrog telefona
Ako poželiš razgovarati s nekime vezano uz vršnjački pritisak, svakako se obrati roditeljima, svom školskom psihologu ili nekoj drugoj odrasloj osobi u koju imaš povjerenja. Ako nisi siguran/sigurna što i kako, tu su uvijek stručnjaci iz Hrabrog telefona koji će te rado saslušati.